محل تبلیغات شما

این مقاله در رابطه با علت، نحوه تشخیص و تعمیر مشکلات فندک اجاق گاز که باعث بروز کلیک مداوم یا عدم احتراق صحیح مشعل های اجاق گاز می شود توضیح می دهد. بهتر است در این موقعیت بسیار هوشیار و مراقب باشید چرا که برخی از این شرایط خطرناک هستند. در این مطلب در مورد برخی از مدل های وسایل گازسوز از جمله اجاق گاز توضیحاتی ارائه می دهیم که در آن از سیستم فندکی گاز اتوماتیک کمتر استفاده می شود.

در اینجا با 7 مرحله آسان برای رفع مشکل فندک گاز شروع می شود. اگر هیچ یک از این مراحل بر روی فندک گاز شما کار نکند، ما با یک وضعیت روبرو هستیم که نیاز به بررسی دقیق سایر دلایل دارد که ممکن است کمتر برای افراد غیر متخصص آشنا باشد. شما عزیزان می توانید جهت تعمیر اجاق گاز خود با تکنسین های دوره دیده و مجرب ویراسرویس تماس بگیرید تا در اسرع وقت به محل شما اعزام شوند.

مشکلات رایج در فندک اجاق گاز

  • آیا گاز LP یا سوخت طبیعی وجود دارد؟

– اگر صدای خش خش گاز را در قسمت فندکی گاز نمی شنوید، ممکن است سوخت دستگاه شما تمام شده باشد

– اگر سوخت شما گاز LP است که از مخزن تامین می شود، احتمال بیشتری وجود دارد.

– اگر دستگاه شما از گاز طبیعی لوله کشی شده از یک شرکت آب و برق استفاده می کند، هنوز هم ممکن است که گاز قطع شده باشد.

– اگر چنین است، هیچ یک از وسایل گازسوز در ساختمان شما کار نخواهد کرد.

  • آیا جرقه زن جرقه می زند و کلیک می کند؟

اگر صدای کلیک یا صدای ضربه ای را نمی شنوید و جرقه ای را نمی بینید ممکن است ماژول جرقه زن دچار مشکل شده باشد یا سیم جرقه زن قطع باشد.

مراقب باشید اگر مطمئن نیستید که اجاق گاز شما از مشعل الکترونیکی در فندک استفاده می کند یا خیر، دفترچه راهنمای اجاق گاز خود را بررسی کنید آیا از چراغ پیلوت پیوسته یا همیشه روشن استفاده می کند. در این صورت، اجاق گاز شما از جرقه زن الکترونیکی استفاده نمی کند و شما نباید به دنبال جرقه یا صدای کلیک باشید. اما اگر مشعل شما روشن نمی شود، چراغ خلبان خاموش شده است.

اگر هیچ یک از جرقه زن ها کار نکرد، پس مطمئن شوید که دستگاه به برق متصل است و قطع کننده مدار یا فیوز آن روشن یا سالم است. وجود ضعف در یک جرقه زن یا همه جرقه زن ها کمتر رایج است. یک جرقه ضعیف ممکن است به دلیل وجود آب بر روی جرقه زن، سیم کشی مرطوب، شکاف آسیب دیده و ترک خورده یا گاهی اوقات خرابی ماژول احتراق باشد.

اگر همه جرقه زننده ها جرقه می زنند، ممکن است عملکرد طبیعی برای محدوده گاز یا دیگ بخار شما باشد. به عنوان مثال، تقریباً در همه مشعل های گاز GE و MABE، همه مشعل ها هنگامی که یک (یا چند) از آنها به LITE تبدیل می شود، جرقه می زنند. هنگام روشن شدن مشعل روشن، مشعل ها باید متوقف شوند.

مراقب باشید GE شامل این هشدار ایمنی است: هنگامی که سر مشعل برداشته می شود، الکترود جرقه زن روشن می شود. وقتی یک مشعل به LITE تبدیل می شود، همه مشعل ها جرقه می زنند. وقتی مشعل دیگری روشن است سعی نکنید اطراف مشعل را جدا کرده یا تمیز کنید. ممکن است شوک الکتریکی ایجاد شود.

اگر بعد از روشن شدن شعله مشعل به طور مداوم جرقه می زند، دلایل زیر را بررسی کنید:

فندک مرطوب یا کثیف، سیم جرقه زن مرطوب، احتمالاً وجود چربی یا غذای سوخته زیر اجاق گاز یا در لبه مشعل گاز که جرقه اشتعال باید به طرف آن بپرد

خطای سیم کشی: سیم برق داغ و خنثی، دستگاه برعکس شده یا قطبیت برعکس شده است

قطع زمین الکتریکی در ماژول فندک: زمین منبع تغذیه یا ماژول احتراق از بین رفته یا قطع شده است.

اگر برخی از جرقه زن ها جرقه می زنند و برخی دیگر نمی زنند، جرقه زن بدون جرقه، اتصالات سیم و سوئیچ روشن کننده مشعل را بررسی کنید (در دکمه کنترل مشعل یافت می شود).

  • آیا درپوش گاز مشعل به هم ریخته است؟

درپوش مشعل ممکن است مستقیم به نظر برسد، به ویژه هنگامی که از بالا مشاهده می شود، اما در واقع ممکن است به طور نامناسب قرار گیرد. این مشکل می تواند نامحسوس باشد بنابراین با دقت بررسی کنید ببینید آیا می توانید درپوش مشعل را بچرخانید تا از صاف بودن و درست نشستن آن اطمینان حاصل کنید.

  • آیا روی مشعل گاز یا درپوش مشعل یا جرقه زن آب وجود دارد؟

اغلب پس از تمیز کردن اجاق گاز، آب یا پاک کننده ای روی آن سطوح می گذاریم. این می تواند باعث کوتاه شدن یا حتی سرکوب جرقه زن یا فندک اجاق گاز شود. درپوش مشعل را بردارید – فقط آن را بردارید، نیازی به پیچ خوردن یا جدا کردن قطعات دیگر نیست. مایعات روی آن را بررسی کرده و خشک کنید.

  • درپوش سرامیکی و درپوش مشعل را از نظر گرفتگی یا آسیب بررسی کنید

عمولاً چند دهانه مسدود مانع از شعله ور شدن مشعل نمی شود، اما با شعله ناهموار می سوزد یا ممکن است در چند دهانه شعله (مسدود) وجود داشته باشد. همچنین شکاف ها یا سوراخ های مشعل یا درپوش مشعل را از نظر گرفتگی چربی یا زباله بررسی کنید. در قسمت فندک اجاق گاز به دنبال ترک، باقی مانده غذا، چربی، خاک و سایر آسیب ها باشید. اگر خود جرقه زن سرامیکی در واقع ترک خورده یا آسیب دیده باشد ممکن است کوتاه شود و نتواند شعله گاز را شعله ور کند. برای تمیز کردن فندک اجاق گاز از پاک کننده مایع، مسواک و خلال دندان چوبی استفاده کنید و مراقب باشید که به این فندک آسیب نرسد. هنگامی که جرقه زن سرامیکی خود را تمیز می کنید، به دنبال خطوط تیره ای باشید که نشان می دهد سرامیک ترک خورده یا خرد شده است. در این صورت جرقه زن سرامیکی شما نیاز به تعویض دارد. در بسیاری از اجاق های آشپزخانه، برای بازرسی کل جرقه زن، باید پایه مشعل آلومینیومی را با باز کردن مهره مرکزی یا با باز کردن چند پیچ که پایه آن را نگه می دارد، بردارید. مشعل در محل خاصی ثابت است اما در برخی از مدل های اجاق گاز باید تمام اجاق گاز جدا شود، قبل از خاموش کردن برق و گاز دستگاه، این کار را انجام ندهید.

  • تعمیر اشتعال را با بررسی خود سیم کشی جرقه زن ادامه دهید.

اگر اتصال سیم اشتعال شل یا خراب شده باشد، ممکن است فندک اجاق گاز شما را دچار مشکل کند. اتصال سیم در قسمت پایین فندک، اتصال سیم در انتهای دیگر ماژول کنترل فندک، سیم احتراق برای وجود مایعات، آب یا مرطوب بودن در تمام طول آن بررسی کنید. ما مشکلات مکرری را در مورد برخی از جرقه زن های اجاق گاز مشاهده کرده ایم که سیم های آنها در قسمت داخلی اجاق گاز که در آن قرار گرفته اند و یا تمیز کننده هایی که برای تمیز کردن آن دستگاه استفاده می شود، عبور کرده است. نتیجه یک سیم اشتعال کوتاه و کلیک مداوم بود که صاحبان خانه را دیوانه کرده بود.

  • ممکن است لازم باشد ماژول احتراق را تعویض کنید

ماژول احتراق در وسایل گازسوز مدرن یک بلوک یا مکعب حالت جامد است که شامل قطعات الکترونیکی و سیم هایی است که بین دکمه های کنترل مشعل گاز و مشتعل ها در هر مشعل گاز متصل می شوند. تقریباً در همه اجاق های گاز، برای دسترسی به ماژول احتراق باید اجاق گاز یا سطح بالای آن را جدا کنید، هر چند برخی از قسمت های بالا ممکن است به صورت لولا متصل شده و به سادگی با برداشتن چند اتصال دهنده پنهان و با استفاده از چاقوی بتونی از پایه محدوده بلند شوند. قبل از خاموش کردن جریان برق دستگاه، سعی نکنید قسمت بالا را جدا کنید خاموش کردن منبع گاز دستگاه با کمک دفترچه راهنمای مربوط به نیمکره یا بالا برد خود برای پیدا کردن محل جرقه زنی و مکان انواع مختلف اتصال دهنده هایی که برای دسترسی به آن باید برداشته شوند، استفاده کنید.

منبع : ویرا پارسیان

چرا باید موتور یخچال را خنک کنیم؟

علت قطع شدن صدای تلویزیون

علل بسته نشدن درب ماشین لباسشویی

گاز ,جرقه ,مشعل ,اجاق ,زن ,ممکن ,اجاق گاز ,جرقه زن ,ممکن است ,بررسی کنید ,فندک اجاق

مشخصات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

نهالستان پالیز گردو سرویس های شبکه های اجتماعی کیت فلزیاب صنعتی گج یاب طلایاب 09039005830 انواع روش ها و ابزارهای ردیابی کهربا رایانه معرفی فیلم های جدید ایرانی و خارجی پیکاسو هنر قیمت طلا در کشور گرافیک مذهبی راهب دیسلاو